همه چيز درمورد كامپيوتر

برای تازه شدن هرگز دیر نیست...

فصل پنجم:فهرست مقالات آموزش های مقدماتی کامپیوتر

1:مفهوم بيت و بايت

اگر تاکنون از کامپيوتر حتی به مدت پنج دقيقه استفاده کرده باشيد بيت و بايت برای شما کلماتی غريب نخواهند بود. ظرفيت حافظه اصلی، هارد ديسک ، فلاپی ديسک ها و... با بايت اندازه گيری می گردد. در زمان مشاهده ليست فايل ها توسط برنامه های نمايش دهنده فايل ها ، ظرفيت يک فايل نيز توسط بايت مشخص می گردد. در زمان تهيه يک کامپيوتر با عباراتی مشابه : " اين کامپيوتر دارای يک پردازنده 32 بيتی پنتيوم ، حافظه با ظرفيت 256 مگابايت و هارد ديسک با ظرفيت 10.2 گيگابايت است " ، برخورد داشته ايد. در اين بخش به بررسی مفهومی هر يک از موارد پرداخته تا از اين رهگذر شناخت مناسبی نسبت به آنها بوجود آيد.


اعداد دهدهی

ساده ترين روش شناخت بيت ها مقايسه آنها با " ارقام " است . يک رقم محلی برای ذخيره نمودن مقادير عددی بين صفر تا نه است . ارقام با يکديگر ترکيب و اعداد بزرگ را بوجود می آورند. مثلا" عدد 100618 شامل شش رقم است . در عدد فوق هر رقم دارای جايگاه اختصاصی خود است . مثلا" رقم 8 در اولين جايگاه ( رتبه يکان ) و رقم 1 در دومين جايگاه ( رتبه دهگان ) و رقم 6 در سومين جايگاه ( رتبه صدگان) قرار دارند. نحوه محاسبه عدد فوق بصورت زير است :

( 1 * 100000) + ( 0 * 10000) + ( 0 * 1000) + ( 6 * 100 ) + ( 1 * 10) + ( 8 * 1 ) = 100618

روش ديگر برای محاسبه عدد فوق استفاده از توان های متفاوت ده است

( 1 * 10^5) + ( 0 * 10^4 ) + ( 0 * 10^3) + ( 6 * 10^2) + ( 1 * 10^1) + ( 8 * 10^0) = 100618
ما از اعداد دهدهی روزانه استفاده می کنيم . در سيستم عدد نويسی فوق از ده رقم برای توليد اعداد استفاده می گردد. سيستم های عدد نويسی بر اساس مبنا های متفاوت ديگر نظير: مبنای هشت، شانزده و دو نيز وجود دارد. برای استفاده از سيستم های متفاوت عدد نويسی قطعا" دلايل قانع کننده ای وجود دارد.

بيت
در کامپيوتر از سيستم عدد نويسی مبنای دو استفاده می شود. سيستم فوق را سيستم عدد نويسی باينری نيز می گويند. علت استفاده از مبنای دو در کامپيوتر سهولت در پياده سازی آنها توسط تکنولوژی های موجود الکترونيک است . می توان کامپيوترهائی را ساخت که از مبنای ده استفاده نمايند ولی قطعا" قيمت ساخت آنها شايد مقرون به صرفه نبوده و استفاده از مبنای دو از بعد پياده سازی مطمئنا" مقرون بصرفه تر از ساير مبناهای عدد نويسی است .در مبنای دو از ارقام باينری ( صفر و يک) استفاده می گردد. کلمه " بيت " از کلمات Binary digIT اقتباس شده است . در سيستم عدد نويسی مبنای ده از ده رقم و در سيستم عدد نويسی مبنای دو از دو رقم بمنظور توليد اعداد استفاده می گردد.بنابراين يک عدد باينری صرفا" شامل ارقام صفر و يک است . برای محاسبه عدد 1011 از چه روشی استفاده می گردد؟ برای محاسبه عدد فوق در مبنای دو از همان روشی استفاده می گردد که در محاسبه عدد 100618 در مبنای ده استفاده شد با اين تفاوت که از توان های متفاوت عدد دو استفاده خواهد شد.
( 1 * 2^3 ) + ( 0 * 2^2) + ( 1 * 2^1) + ( 1 * 2^0)
در مبنای دو هر بيت توان های متفاوت دو را بصورت تصاعدی در بر خواهد داشت . بنابراين بسادگی می توان يک عدد باينری را شمارش نمود. ( 1 و 2 و 4 و 8 و 16 و 32 و 64 و 128 و 256 و ... ) . مثلا" عدد 1001 شامل 1 + 8 بوده که عدد 9 را نشان خواهد داد.

بايت هر بيت می تواند صرفا" شامل يکی از ارقام صفر و يا يک باشد. ( از لحاظ مقداردهی دارای محدوديت هستند و فقط می توان بکمک آنها دو حالت و يا مفهوم را ارائه داد ). از ترکيب هشت بيت ، يک بايت بوجود می آيد.
با استفاده از هشت بيت در يک بايت ، می توان 256 مقدار ( صفر تا 255 ) را نشان داد.

0 = 00000000
1 = 00000001
2 = 00000010
...
254 = 11111110
255 = 11111111

از بايت برای ذخيره سازی کاراکترها در مستندات مبتنی بر متن ( Text) استفاده می گردد. در مجموعه کاراکتر اسکی (ASCII) هر يک از مقادير بين صفر تا 127 دارای يک کاراکتر خاص است . اغلب کامپيوترها جدول اسکی را توسعه داده اند تا بتوانند از 256 کاراکتر بطور کامل در يک بايت استفاده نمايند.از 128 بايت بعدی برای موارد خاصی نظير کاراکترهای موجود در يک زبان غير انگليسی استفاده می گردد.

کامپيوترها مستندات متنی را در حافظه و يا ديسک بر اساس کدهای فوق ( اسکی ) ذخيره می نمايند. با مراجعه به جدول اسکی و مشاهده آن متوجه خواهيد شد که يک تناظر يک به يک بين کدها و معادل حرفی آنها وجود دارد.
بايت های فراوان ! برای سنجش ميزان حافظه اصلی ، هارد ديسک و ... که دارای بايت های فراوانی می باشند از عنوان "پيشوند"ی قبل از نام بايت استفاده می گردد. ( کيلو، مگا ، گيگا نمونه هائی ازاين پيشوندها می باشند) جدول زير برخی از پيشوندها بهمراه کاربرد هر يک را نشان می دهد.
اندازه    مخفف     نام
Kilo         K   2^10 = 1,024
Mega      M   2^20 = 1,048,576
Giga       G   2^30 = 1,073,741,824
Tera       T   2^40 = 1,099,511,627,776
Peta       P   2^50 = 1,125,899,906,842,624
Exa        E   2^60 = 1,152,921,504,606,846,976
Zetta      Z   2^70 = 1,180,591,620,717,411,303,424
Yotta      Y   2^80 = 1,208,925,819,614,629,174,706,176

با توجه به جدول فوق می توان چنين برداشت کرد که : کيلو تقريبا" معادل هزار ، مگا تفريبا" معادل ميليون ، گيگا تقريبا معادل ميليارد و ... است. بنابراين زمانيکه شخصی عنوان می نمايد که دارای هارد ديسکی با ظرفيت دو گيگا بايت است ، معنای سخن وی اينچنين خواهد بود : " هارد ديسک وی دارای توان ذخيره سازی دو گيگا بايت ، يا تقريبا" دو ميليارد بايت و يا دقيقا" 2,147,483,648 بايت است ." البته همانطوریکه می بینید عدد دقیق آنها کمی بیشتر اس تو بنابراین یک کیلو بایت متفاوت از یک کیلو در دنیای خارج از کامپیوتر است.

امروزه استفاده از رسانه های ذخيره سازی با ظرفيت بالا بسيار رايج بوده و ما شاهد حضور و استفاده از بانک های اطلاعاتی با ظرفيت بسيار بالا ( چندين ترابايت ) در موارد متعدد هستيم .

بيت شکل خلاصه شده (Binary Digital ) و مقدار يک صفر در سيستم عددي دودويي ميباشد. در پردازش و ذخيره سازي، بيت کوچکترين واحد اطلاعاتي است که کامپیوتر مورد استفاده قرار ميدهد و بطور فيزيکي بوسيله پالسي که به يک مدار ارسال ميگردد و يا به شکل نقطه کوچکي روي ديسک مغناطيسي که قابليت ذخيره سازي يک يا صفر را دارد، مشخص ميشود. بيتها کمترين اطلاعات قابل فهم براي انسان را ارائه ميکنند. بيتها در گروه هاي هشت تايي ، بايتها را تشکيل ميدهند که جهت ارائه تمام انواع اطلاعات از جمله حروف الفبا و رقمهاي صفر تا نه مورد استفاده قرار ميگيرند.


2:راه های کار کردن بهتر با کامپیوترکارشناسان برای کار با کامپیوتر این توصیه‌ها را پیشنهاد می‌کنند:

۱. میز کامپیوتر باید قابل تنظیم در ارتفاع باشد.
۲. صندلی گردان با قابلیت ارتفاع ۳۵ تا ۵۵ سانتی‌متر مورد استفاده قرار گیرد.
۳.کف، پشتی، دسته‌ها و زیر پای صندلی باید به ‌نحوی باشد که برای نشستن طولانی کاربر را خسته نکند و دارای پوشش پارچه‌ای باشد. (از صندلی نرم استفاده نشود)
۴. صفحه کلید (کیبرد) باید از نوع استاندارد با کلیدهای نرم و قابلیت تنظیم در شیب باشد.
۵. برای کوتاه کردن مسیر عمودی حرکت دست، باید صفحه کلید نزدیک به لبه جلو میز قرار گیرد.
۶. از کار با صفحه‌ی کلیدی که دارای نقص فنی است احتراز شود.
۷. هنگام کار مداوم با صفحه کلید و موشواره (موس) زمان استراحت را برای دست و بدن خود در نظر بگیرید. (کف دست روی سطح میز قرار گیرد)
۸. استفاده از انگشت میانی به‌جای اشاره برای فشار دادن کلیدهای موش توصیه می‌شود تا به مچ دست فشار وراد نشود.
۹. استفاده از نمایشگر استاندارد با شرایط ایمنی
۱۰. بهره‌گیری از فیلتر شیشه‌‌ای برای بالا بردن وضوح صفحه نمایشگر
۱۱. هماهنگی اجزاء کاری با یکدیگر به ‌نحوی که کاربر از حالت اصلی قرار گرفتن صحیح بر روی صندلی خارج نشود.
۱۲. ایجاد شرایط نوری مطلوب در فضای کار با کامپیوتر
۱۳. قرار نگرفتن صفحه نمایشگر در مسیر تابش شدید خورشید
۱۴. تعادل دمائی محیط قرار گرفتن رایانه
۱۵. عدم دستکاری غیر اصولی در صورت بروز مشکل در مجموعه سخت افزاری و نرم افزاری (مراجعه به کارشناس توصیه می‌شود)
۱۶. استفاده از زیرپائی بسته به ارتفاع صندلی و میز کامپیوتر ضروری است، ران‌‌ها باید موازی با سطح زمین قرار گیرند و سطح بالائی آنها تا سطح زیرین میز دارای فضای خالی باشد.
۱۷. پشتی صندلی باید به‌ گونه‌ای باشد که ستون فقرات به شیوه استاندارد قرار بگیرد. (پشت کاربر باید با سطح پتشی از کمر تا گردن مماس باشد)
۱۸. میز کار باید صاف، دارای گستردگی لازم به نسبت انجام کار و بدون لرزش در سطح زمین به‌ همراه مجراهای عبور کابل‌های ارتباطی برق و سیستم‌ کامپیوتر باشد.
۱۹. هنگامی که به‌صورت استاندارد بر روی صندلی قرار گرفته‌ایم باید زاویه قرارگیری صفحه نمایشگر به اندازه‌ای باشد که شعاع دید ما به‌صورت مستقیم لبه بالائی آن را در نظر داشته باشد.
۲۰. تصویر بدون لرزش و نماها به‌صورت کامل قابل خواندن باشد.
۲۱. از صفحه کلید استاندارد، با رنگ مات بدنه، بدون شکستگی، نقص فنی و لرزش استفاده شود.
۲۲. قابلیت حرکت صفحه کلید در عمق و طرفین فراهم باشد.
۲۳. بهترین محل قرار گرفتن، مماس بودن لبه صفحه کلید با جلو میز است تا مسیر حرکت دست کوتاه‌تر شود.
۲۴. نور محیط باید بدون بازتاب، درخشندگی زیاد و تعادل در تمام جوانب باشد.
۲۵. صداهای مزاحم خارج و داخل محیط باید به حداقل رسانده شود.
۲۶. دما و جریان هوا باید به‌صورت استاندارد به تناسب فصل مناسب باشد.
۲۷. از همزمانی انجام چند کار برای کاربری احتراز شود.
۲۸. فشار کار به‌صورت منطقی در طول ساعات تقسیم شود.
۲۹. استفاده از استراحت حین کار برای افزایش بازدهی توصیه می‌شود.
۳۰. از فیلتر برای کاهش نورهای مزاحم و بالا بردن وضوح دید استفاده شود.
۳۱. نسبت به پاکیزگی مجموعه سخت‌افزاری به‌صورت همبستگی اقدام شود.
۳۲. در صورت استفاده از وسائل جانبی، فضای کافی تدارک دیده شود. اشغال کردن میز کامپیوتر باعث کاهش بازدهی کار می‌شود.
۳۳. از انبوه شدن مدارک، اسناد، نوشته‌ها و طرح‌ها خودداری شود.
۳۴. کار با مجموعه موش (موس) باید بدون انجام ایجاد حرکت غیرمنطقی به بدن و با استفاده از انگشت میانی برای فشار دادن کلید انجام شود.
۳۵. استراحت دست بعد از کار با موس باید به شیوه قرار گرفتن کف به سطح میز باشد.
توصیه های ایمنی برای کسانی که مداوم با کامپیوتر کار می کنند
دستگاه‌های کامپیوتری خطرناک نیستند و یا اشعه خاصی تولید نمی‌کنند، ولی قرار گرفتن در مقابل دستگاه به‌مدت طولانی و در موقعیت‌های نامناسب از نظر نور، میزکار و صندلی و ... می‌تواند ایجاد ناراحتی کند.


- برای جلوگیری از گرفتگی عضلانی هنگام کار با دستگاه
۱. برای کار با این دستگاه ابتدا صندلی مناسب پشت‌داری را انتخاب کنید، طوری‌که به آسانی بالا و پائین برود تا برای ارتفاع مناسب قابل تنظیم باشد.
۲. برای کاهش گرفتگی عضلات کمر و گردن، در طی روز از تمرینات ورزشی مخصوص گردن، کمر و شانه‌ها غافل نشوید.


- برای رفع خستگی چشم‌ها
۱. دستگاه را در مکانی قرار دهید که نور زیاد و مستقیم به آن نتابد و یا کنار پنجره نگذارید تا بدین ترتیب از درخشندگی زیاد صفحه آن کاسته شود.
۲. هنگام کار با کامپیوتر حتماً صفحه محافظ را با زاویه مناسب نصب کنید.
۳. از خیره شدن به دستگاه خودداری کنید و مرتب چشم‌هایتان را بر هم بزنید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.
۴. صفحه کامپیوتر را مرتباً پاک کنید تا گرد و خاک روی آن نباشد.
۵. اگر مطالبی را از روی کاغذ وارد می‌کنید آن را طوری قرار دهید که وقتی سر خود را از صفحه کامپیوتر به سمت کاغذ بر می‌گردانید مجبور به چرخاندن زیاد چشم نشوید.
۶. اگر از عینک یا لنز استفاده می‌کنید، حتماً با چشم پزشکتان مشورت کنید تا در صورت لزوم نوع عینک یا لنز خاصی را به‌ شما توصیه کند.
۷. هرگونه لرزش یا کدورت صفحه کامپیوتر را فوراً سرویس کنید.


- عوارض استفاده نادرست از صفحه کلید و موس کامپیوتر

حرکات تکراری و مداوم دست‌ها و انگشتان در کار با کامپیوتر باعث بروز مجموعه‌ای از عوارض زیر می‌شود:
۱. موقعیت غلط صفحه کلید، باعث انحراف مچ دست می‌شود. در دراز مدت، این حالت منجر به التهاب و درد مچ دست که ناشی از فشار عصب میانی است می‌گردد.
۲. همزمان با فراگیری کار با موس کامپیوتر، عوارض با آن نیز افزایش می‌یابد. این عوارض به‌خاطر نحوه قرار گرفتن موس در دست است.


- چگونگی کار با صفحه کلید
۱. با قراردادن صفحه کلید نزدیک لبه جلوی میز و قابلیت حرکت و چرخش در سطح افقی، فاصله دست‌ها تصحیح می‌شود.
۲. قابلیت حرکت صفحه کلید در سطح افقی، انحراف به خارج و داخل مچ دست را تصحیح می‌کند.
۳. با تنظیم شیب صفحه کلید، خمش زیادی مچ به عقب یا جلو کنترل می‌شود.
۴. هنگام کار باید به بازوها، آرنج‌ها و مچ‌ها استراحت داد.
۵. سطوحی که آرنج‌، مچ و کف دست‌ها با آنها در تماس است باید عاری از لبه‌های سخت یا برنده باشد.
۶. آموزش اصول صحیح کار با کامپیوتر برای کسانی که با آن کار می‌کنند، الزامی است.


- چگونگی استفاده از موس کامپیوتر
۱. پس از مدتی به دست‌ها استراحت داد.
۲. به‌جای استفاده از انگشت اشاره برای فشار دادن کلیدهای موس از انگشت میانی استفاده شود.
۳. به‌جای این‌که برای استراحت مچ را روی میز بگذارید کف دست‌ها را روی میز قرار دهیم.3:ارسال و دريافت fax بدون برنامه خاص يكي از قابليت هاي ويندوز XP اين است كه قادر به ارسال و دريافت fax ميباشد بدون نياز به نرم افزار خاصي.به اين صورت كه متن نوشته شده در هر محيطي كه داراي print باشد را مي توانيم fax كنيم.
ابتدا بايد نرم افزار fax را Add كنيم :
Start---->printers and faxes ---->Add fax

ارسال fax:
براي ارسالfax بايد چك مارك ارسال را بزنيم:
Start---->printers and faxes---->fax--->right click---->properties----->devices tab----->properties---->send tab---->enable device to send
در اينجا بايد چك ماركenable device to send را بزنيم.
سپس در هر برنامه اي كه هستيم مثل word يا هر برنامه ديگر گزينه print را مي زنيم و به جاي print...Fax را انتخاب مي كنيم كه در اين صورت يك wizard مي آيد و در آن نام و شماره تلفن از ما مي خواهد. در قسمت بعد مي شود براي متن نوشته شده حاشيه گذاشت و كارهاي ديگر انجام داد..و در آخر دكمه ارسال را مي زنيم. اين عمل از طريق مودم انجام ميشود.
دريافت fax:
براي دريافت fax بايد چك مارك دريافت را بزنيم كه دقيقا همان مسير ارسال مي باشد فقط tab آخر فرق مي كند:
Start---->printers and faxes---->fax----->right click---->properties----->devices ta---->properties---->receive tab---->enable to receive

وقتي مي خواهيم فايل fax را دريافت كنيم فايل از طريق خط تلفن و مودم وارد كامپيوتر مان ميشود و به عنوان يك فايل عكس مي توانيم آن را ببينيم و چاپ كنيم.
فايل هاي ارسال شده(sent items) و دريافت شده (inbox) و فايل هايي كه در حالت pending به سر ميبرند را مي توانيم در fax console ببينيم:
Start---->printers and faxes----->fax
نكته: براي دريافتfax حتما بايد كامپيوتر روشن و سيم تلفن به مودم متصل باشد.
در ضمن براي امتحان اين كار را با دو كامپيوتر نيز مي توانيم انجام دهيم


4: System Restorer


تنظيمات ويندوز و فايل هايي كه ذخيره مي كنيم و يا نرم افزارهايي كه نصب و ذخيره مي كنيم اگر بعد از مدتي برايشان مشكلي پيش آمد يعني كامپيوترمان دچار مشكلي شد مي توانيم با استفاده از System Restore تمام تنظيمات را به همان تاريخي كه كامپيوتر دچار مشكل نشده بود برگردانيم. در واقع با فعال كردنSystem Restore سيستم عامل از كليه تنظيمات و فايل هاي ما Backup مي گيرد.
حالا براي استفاده از اين قابليت ابتدا بايد يك Restore point بسازيم. يعني بايد تاريخي را مشخص كنيم تا هرگاه سيستم عامل دچار مشكل شد بتوانيم سيستم عامل را به آن تاريخ برگردانيم.البته خود سيستم عامل هم هر گاه كار مهمي انجام دهيم يك Restore point ميسازد.

براي ساختن Restore point مسير زير را مي رويم:
Start---->All programs---->Accessories---->System tools----->System Restore

وقتي روي System Restore كليك مي كنيم پنجره اي باز مي شود كه دو گزينه دارد:

1- Restore my computer to an to an earlier time
موقع Restore كردن استفاده ميشود.

2- Create a Restore point
براي ساختن Restore point استفاده ميشود.

دومي را انتخاب مي كنيم وnext را مي زنيم. در اين قسمت بايد توضيحي بنويسيم تا وقتي مي خواهيم Restore انجام دهيم متوجه بشويم مربوط به كدام زمان است (هرچيزي مي تواند باشد) سپس Create را مي زنيم .
روش جلوگیری از خراب شدن سیستم ویندوز بعد از نصب بعضی برنامه ها

يکي از بهترين خصوصيات ویندوز xp نسبت به نسخه هاي قبلي داشتن system restore هست . اين ويژگي خيلي به درد ميخوره. مثلا شما يه برنامه يا بازي نصب ميکنيد و ويندوز شما به هم ميريزه . اگه از windows 9x استفاده ميکنيد که بايد دوباره نصب شه ولي در windows xp که نسخه professional اون بهتره ديگه احتياج نيست که مرتب install بشه . براي ساختن يک restore point بايد کارهاي زير را انجام بدهيد :
Start => all programs => accessories => system tools=> system restores
بعد گزينه create restore point رو علامت بزنيد و next رو بزنيد. در کادر يه توضيح بنويسيد. مثلا اگر همه چيز خوب هست every thing is good و create رو بزنيد . هر هفته و قبل از نصب يک برنامه اين کار رو انجام بديد. اگه يک مشکل براي win xp پيش اومد به system restore بريد و اين دفعه restore my computer to ... رو بزنيد. يک تقويم ظاهر ميشه که ميتوانيد به چند روز قبل که سيستم خوب کار ميکرد يا حتي چند ماه قبل برگرديد.
فقط يه نکته مهم يادتون باشه، اگه به چند روز قبل برگرديد تمام برنامه ها يي که در اين چند روز install کرديد پاک ميشه مگر اينکه در My Documents باشند.


5:رمز دارد كردن فايل هاي excelفايل excel را مي سازيد . همه اطلاعات خود را وارد مي كنيد و در پايان به ترتيب مراحل زير را انجام دهيد :
از منوي file گزينه save az را انتخاب كنيد .
مسيري را كه مي خواهيد فايلتان در آن ذخيره شود مشخص كنيد و اسم مورد نظرتان هم در قسمت name بنويسيد .
در همين صفحه قسمت بالا سمت راست آيكن tools را باز كيند .
گزينه general options را انتخاب كنيد
در صفحه اي كه باز مي شود دو تا فيلد خالي مي بينيد .
password ti open اگر در اين قسمت پسورد بذاريد قبل از باز شدن فايل پس ورد را مي پرسد
password to modify اگر اين كادر را پر كنيد هنگامي كه روي فايل كليك مي كنيد نرم افزار را باز مي كند اما صفحه خالي را نشان مي دهد و پس ورد را مي پرسد . هنگامي كه پس را وارد كنيد اطلاعات را نشان مي دهد
پر واضح است كه اگر هر دو فيلد را وارد كنيد طي دو مرحله پسورد را مي پرسد و بعد فايل را باز مي كند .
روش هاي ديگري هم براي رمز دار كردن فايل هاي اكسل وجود دارد اما اين روش ايمني بيشتري دارد .
در ضمن بعد از انجام دادن تمام مراحل بالا گزينه save را زده و خارج مي شويد . حتما بايد فايل را ببنيد و بعد دوباره باز كنيد . در غير اين صورت هيچ كدام از اعمال بالا صورت نمي گيرد .


7:رمز دار کردن فایلها

رمز دار کردن فایل Word

ابتدا فایل را باز کرده و روی Tools در نوار ابزار کلیک کنید سپس روی Option بیایید . در صفحه باز شده روی Security کلیک کنید .

در این بخش دو مستطیل باز می شود که باید کلمه عبور (رمز) را وارد و ok کنید .
رمز دار کردن فایل های صوتی و تصویری
بهتر است ابتدا پوشه ای درست کنید و فایل را درون آن جای دهید .

سپس بسته به ویندوزی که استفاده می کنید :

XP حرفه ای ( Professional) :

روی پوشه راست کلیک کنید سپس properties-Advanceed کلیک کنید .
در مربع خالی کنار جمله Encrypt contents to secure data علامت بگذارید و ok کنید .
باز کردن این پوشه مستلزم استفاده از کلمه عبوری است که به عنوان کلمه عبور ( رمز) login وارد سیستم کرده اید ( Control panel - User Account ) .

XP خانگی :

روی پوشه راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید . در بالای صفحه باز شده sharing را کلیک و Make this folder private را علامت بگذارید .


8:قالب گرافيكيHDPhotoشرکت مایکروسافت اعلام کرده که قصد دارد بزودی فرمت گرافیکی جدیدی را به موئسسه بین المللی استاندارد معرفی نماید که علاوه بر دارا بودن کیفیت بسیار بالا از میزان فشردگی خوبی نیز برخوردار است. نام این فرمت HD Photo می باشد که قبلآ با نام Windows Media Photo نیز شناخته می شد. گفته می شود با استاندارد شدن این فرمت عملآ فرمت JPEG که برای مدت بیش از 15 سال به طور عمده در تصاویر گرافیکی، دوربین های دیجیتال و دیگر نرم افزارها مورد استفاده قرار می گرفت بدون استفاده خواهد شد.

هر یک از فرمت های JPEG و HD Photo با استفاده از فشرده سازی کدهای تصاویر به کم حجم شدن آنها کمک می کنند تا تعداد بیشتری عکس بر روی کارت های حافظه جای گیرد و بدلیل همین فشرده سازی مقداری از کیفیت عکس کاسته می شود. (توضیحات بیشتر در سایر مقالات سایت میکرو رایانه) به گفته مایکروسافت، الگوریتم نورپردازی در فرمت HD Photo به گونه ای برنامه نویسی شده است که در صورت فشرده سازی، کمترین میزان کاهش کیفیت تصویر ایجاد می شود. این امر باعث می شود که تصاویر با فرمت HD Photo ضمن برخوردار بودن از کیفیت بالاتر حجمی معادل نصف یک تصویر JPEG را اشغال کنند. همچنین یک عکس با فرمت HD Photo می تواند به دو روش موسوم به "lossless" و "lossy" فشرده شود که هر یک از این روش ها تاثیر متفاوتی بر کیفیت عکس می گذارد.

شاید از مهمترین قابلیت های فرمت HD Photo بتوان به میزان ذخیره سازی رنگ ها در آن اشاره کرد که بصورت 16 یا 32 بیتی می باشد در مقایسه با فرمت JPEG که تنها می تواند 8 بیت رنگ را در خود ذخیره نماید. این امر به نمایش بهتر سایه ها و جزئیات عکس کمک فراوانی خواهد کرد.


9:OCR چيست؟
OCR مخفف Optical Character Recognition و یا Optical Character Reader می باشد و آن در واقع نرم افزار متن خوانی است که براي تشخيص و بازيابي الفبا و نوشته هاي دست نويس يا تايپ شده طراحي شده است.

پس با اين نرم افزار مي توان متن هاي دست نويس يا متوني را كه قبلا با ماشین تحریر تایپ شده و یا نوشته های چاپ شده را به صورت خودکار به متن های کامپیوتری تبدیل نموده و در آن ذخیره کرد. یعنی تبدیل تصاویر کلمات به کدهای کلمات (قابل ذخیره در داخل کامپیوتر) و می دانیم هر متنی که در کامپیوتر ذخیره شد می توان روی آن پردازش های دلخواه انجام داد. مثلا آن را می توان ویرایش کرد. یا به عنوان مثال یکی از کاربردهای آن را می توان تبدیل حروف و نوشته های خطی، به خط بریل (مخصوص نابینایان) دانست و به این ترتیب همه نوشته های بشر توسط نابینایان قابل خوانده شدن است.

البته استفاده از OCR تنها براي تبديل تصوير متون تايپ شده به متن تايپي نيست. بلكه هر جا شما عكسي داسته باشيد كه در قسمتي از آن حرف يا شماره اي وجود داشته باشد، نرم افزار OCR آن را تشخيص مي دهد. به عنوان مثال می توان از آن در دوربين هاي هوشمند سرعت سنج جاده ها استفاده کرد. (توضیحات بیشتر در سایر مقالات سایت میکرو رایانه) دوربین سرعت سنج؛ به صورت مستمر؛ سرعت خودرو ها را اندازه گیری می کند و بعد از شناسائي خودروی متخلف، از پلاك خودرو عكس مي گيرد و حالا با استفاده از همين نرم افزار OCR و بدون دخالت انسان می توان شماره پلاك ماشين را شناسايي كرده و در سیستم ذخیره نمود و یا آن را به مركز پليس اطلاع داد.

 
توضیح بیشتر

بعد از آنكه تصوير حاوي متن را اسكن مي كنيم رايانه پردازشي را بر روي تصوير انجام مي دهد. ابتدا تصوير را به قسمت ها يا Partition هاي مجزا تقسيم مي كند. بعد با استفاده از الگوريتم هاي پردازش تصوير و هوش مصنوعي حروف كاراكترهايي را از درون متن استخراج مي كند. اما ممكن است متن شما هنگام عكسبرداري چرخيده باشد. در نتيجه كامپيوتر عكس را چند درجه مي چرخاند و باز عمل قبل را بر روي آن انجام مي دهد و نتيجه را به دست مي آورد. البته در اكثر موارد كار به همين راحتي كه گفته مي شود نیست و کلی عملیات پیچیده دیگر باید روی تصویر انجام بگیرد.


انواع OCR

در خط های ديگر؛ به ويژه زبان هايي كه با حروف لاتين نوشته مي شوند؛ سالهاست كه از OCR استفاده مي شود. اما در ايران چند سالي است كه استفاده از آن شروع شده است. OCR چند نوع است: OCR برای متون تايپي و OCR برای متون دست نويس. يعني نوعی که يك متن قبلا تايپ شده (مثل كتاب يا روزنامه) را می توان وارد كامپيوتر کرد و نوعی که متن دست نويس را می تواند بخواند.

متن هاي دست نويس هم به دو صورت گسسته و پيوسته وجود دارند: متن دست نويس پيوسته مثل همان چيزهايي است كه ما هر از گاهي كه دلمان تنگ مي شود روي كاغذ مي نويسيم، يا يك نامه، يا يك شعر و غیره. اما متن دست نويس گسسته همان نوشته هايي است كه حروف آن جدا از هم و به صورت گسسته نوشته شده اند مثل نام و نام خانوادگي كه در فرم هاي آزمون ثبت نام،‌ به صورت هر حرف داخل يك كادر نوشته مي شوند یا مثل اعداد.

خوشبختانه طراحي نرم افزار OCR گسسته فارسي در ايران مدتی است که طراحی و نوشته شده و در بعضی جاها استفاده می شود. اما به دليل شباهت حروف فارسي و رسم الخط مشكل حروف پیوسته، مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا نرم افزار OCR پيوسته برای خط فارسی نوشته شود.10:تبديل FAT32 به NTFS


همانطوریکه می دانید هارددیسک های قدیمی با فرمت FAT32 فرمت می شدند. اگر بخشی از هارد دیسک شما با این فرمت قالب بندی شده و مي خواهيد آن را از FAT32 به NTFS تبديل كنيد، کافی است به شرحی که در زیر خواهد آمد، عمل نمایید. (برای مطالعه بیشتر در مورد هارد دیسک به سایر مقالات سایت میکرو رایانه مراجعه نمایید)

البته به یاد داشته باشید که بعد از تبدیل سيستم خود به NTFS، مجددا نمي توانيد آن را به فرمت FAT32  بازگردانید. از مزيت هاي NTFS مي توان به موارد زير اشاره كرد:

- امنيت بيشتر نسبت به سيستم FAT32
- امکان فشره سازي داده های ذخیره شده بر روی هارددیسک، كه مقدار قابل توجهي ظرفيت هارد دیسک کامپیوتر شما را افزايش خواهد داد.
- امکان تنظيم حداكثر ظرفيت ممکن براي استفاده از يك درايو

براي این كار ابتدا درایوی را که می خواهید فرمت آن تغییر یابد برای خودتان قطعی و مشخص نمایید. سپس از منوي Start گزينه Run را انتخاب كنيد. سپس دستور زير را در پنجره ایی که باز شده و در مقابل Open وارد نموده و روی Ok کلیک كنيد (در اینجا به عنوان مثال فرض شده که بخواهیم فرمت درایو E را به NTFS تغییر دهیم. شما به جای E نام درایو مورد نظر خود را وارد کنید):

convert E: /fs:ntfs /v+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت   توسط شاهرخ  |